2024 nafar odam 16 aprel kuni o'tkazilgan ushbu aktiyada 22 donorlar faol ishtirok etib, 11l 286ml qo'n topshirildi.
18.04.2024 471
Sirdaryo viloyati qon quyish stansiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 9-avgustdagi “Respublika qon xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi o‘rtasida ixtiyoriy donorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. ”. Guliston davlat universitetida “Oliy ta’lim muassasalari, Mudofaa va Ichki ishlar vazirliklarida ixtiyoriy donorlik harakatini tashkil etish” dasturi ijrosini ta’minlash maqsadida xayriya tadbiri tashkil etildi. tushuntirish ishlari olib borildi. 2024-yil 16-aprel kuni bo‘lib o‘tgan tadbirda 22 nafar donor faol ishtirok etib, 11 litr 286 ml qon topshirdi. Suhbat chog‘ida Milliy salomatlik va farovonlik instituti laboratoriya bo‘limi laboranti R.Saidqulov qon topshirishning ahamiyati, donorlikning inson organizmiga ijobiy ta’siri, qon topshirish tartibi va qoidalari hamda qon topshirishning ahamiyati haqida gapirib berdi. uning tarkibiy qismlari. Ushbu aksiya doirasida qon topshirgan donorlar PQ 348 ​​qarori asosida taqdirlandi.

В акции, состоявшейся 16 апреля, приняли участие 2024 человека, активное участие приняли 22 донора, сдано 11л 286мл крови.
18.04.2024 470
На станции переливания крови Сырдарьинской области принято постановление Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года «О дальнейшем совершенствовании деятельности учреждений службы крови республики и мерах по развитию добровольного донорства среди населения». . ". В целях обеспечения реализации программы «Организация добровольного пожертвования в высших учебных заведениях, министерствах обороны и внутренних дел» в Гулистанском государственном университете организовано благотворительное мероприятие. проведена разъяснительная работа. В акции, состоявшейся 16 апреля 2024 года, приняли активное участие 22 донора и сдали 11л 286мл крови. В ходе интервью врач-лаборант лабораторного отделения Национального института здравоохранения и социального обеспечения Р.Саидкулов разъяснил важность донорства крови, положительное влияние донорства крови на организм человека, порядок проведения и правила сдачи крови и ее компонентов. Доноры, сдавшие кровь в рамках этой кампании, были поощрены на основании решения PQ 348.