2024 odam 17 Yanvar Kuni Guliston fog “Ibrat” MFYDA o'tkazilgan aktiyada 6 nafar donorlardan 3l 100ml qo'n olindi.
19.01.2024 449
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 9-avgustdagi “Respublika qon xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi o‘rtasida ixtiyoriy donorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Sirdaryo viloyati qon markazi, qon quyish stansiyasi, mahalliy ijro hokimiyati va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarini jalb etgan holda Guliston tumanidagi “Ibrat” MFIda donorlik aksiyalari tashkil etilib, qon topshirish bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi. Guliston, 2024 yil 17 yanvar XVFning Ibrat tumanida o‘tkazilgan aksiya davomida 6 nafar donordan 3 litr 100 ml qon olindi. Suhbat davomida laboratoriya bo‘limi shifokori R.Saitqulov tomonidan qon donorligining ahamiyati, qon donorligining inson organizmiga ijobiy ta’siri, donorlik donorligi va uning tarkibiy qismlarini topshirish tartibi va qoidalari haqida tushuntirishlar berildi. Ushbu aksiyada barcha fuqarolar faol ishtirok etib, bepul qon topshirdilar. Tekin qon topshirgan donorlar PQ 348 ​​ga muvofiq taqdirlandilar.

На акции, прошедшей 17 января в Гулистанском тумане «Ибрат» МФУ, 2024 человека получили 3 литра 100 мл крови от 6 доноров.
19.01.2024 452
В целях обеспечения реализации решения Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности учреждений службы крови республики и развитию добровольного донорства среди населения» Центр крови г. Сырдарьинской области, станцией переливания крови, местными исполнительными органами власти и органами самоуправления граждан, в МФО «Ибрат» Гулистанского района организованы донорские акции, проведена разъяснительная работа по донорству крови. Гулистан, 17 января 2024 г. В ходе акции, проводимой в районе «Ибрат» МФМ, от 6 доноров было собрано 3 литра по 100 мл крови. В ходе интервью значение донорства крови, положительное влияние сдачи крови на организм человека, порядок и правила сдачи крови и ее компонентов разъяснил врач лабораторного отделения Р. Саиткулов. Все граждане приняли активное участие в этой акции и бесплатно сдали кровь. Доноры, сдавшие бесплатную кровь, затем поощрялись в соответствии с решением PQ 348.