2024 nafar odam 27 mart kuni o'tkazilgan ushbu aktiyada 19 donorlar faol ishtirok etib, 9l 747ml qo'n topshirildi.
28.03.2024 503
Sirdaryo viloyatidagi kuyish stansiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti 2022 yil 9 avgustdagi "Republic qon bilan ishlash xizmatlarini koʻrsatish muassalari yanada takomillashtirish va aholi orasida begaraz donorlik harakatini rivojlantirish" gi No. professional va oliy talim muassalari, Mudofaa vazirligi va ichki ishlar vazirligi tizimidagi muassalarda begaraz donorlik harakatini tashkil qilish"ni izhrosini ta'minlash maksadida Guliston davlat universitetida donorlik aktsii tashkil etilib, qon donorligi bwyicha. tushuntirish ishlari olib borildi. 2024-yil 27-mart kuni bo‘lib o‘tgan tadbirda 19 nafar donor faol ishtirok etib, 9 litr 747 ml qon topshirdi. Suhbat chog‘ida Milliy tibbiyot fanlari instituti laboratoriya bo‘limi laboranti R.Saytqulov qon topshirishning ahamiyati, qon topshirishning inson organizmiga ijobiy ta’siri, tartibi va qoidalarini tushuntirib berdi. qon va uning tarkibiy qismlarini topshirish uchun. Ushbu aksiya doirasida qon topshirgan donorlar PQ 348 ​​qarori asosida taqdirlandi.

В мероприятии 27 марта приняли участие 2024 человека, активное участие приняли 19 доноров, сдано 9л 747мл крови.
28.03.2024 533
На ожоговом пункте в Сырдарьинской области Президент Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года №. В целях обеспечения выражения «организации неизбирательного донорского движения» в учреждениях профессионального и высшего образования, Министерства обороны и МВД в Гулистанском государственном университете была организована донорская акция по сдаче крови. проведена разъяснительная работа. В акции, состоявшейся 27 марта 2024 года, приняли активное участие 19 доноров и сдали 9л 747мл крови. В ходе интервью врач-лаборант лабораторного отделения Национального института медицинских наук Р.Сайткулов разъяснил важность донорства крови, положительное влияние донорства крови на организм человека, порядок и правила. для сдачи крови и ее компонентов. Доноры, сдавшие кровь в рамках этой кампании, были поощрены на основании решения PQ 348.